I received a sample from Perrigo for the sole purpose of this review
I've almost always bought store brand items. To me they taste exactly the same but are usually quite a bit cheaper. I can actually estimate that I save at least $40 each shopping trip just by buying store brand items. $.40 here and $1 there, it adds up quickly!
I was contacted by Perrigo Nutritionals to do a review on their baby items.
The loot!
9 Pouches
4 Yogurt Bites
and 5 Puffs
My 2 year old still loves all these items, so I knew this would be a big hit around here. Am I the only one who previously thought name brand items were made by the brand name company and relabeled?? I didn't know they were all made by their own company, but I'm definitely happy to know that!!
We received items from Meijer, Kroger, Walmart, Target and Cottontails (Stop N Shop?). All the items match up to the name brands and taste the same, but are significantly cheaper.
My son just devoured all of these. The Yogurt Bites and Pouches are all gone. The puffs are half way there. These are the perfect snack and compliment to breakfast for us. I love the quality of them and since they're cheaper I continue to buy them! But they're almost the exact same thing as name brand.
I also really enjoyed flipping through the book. There's some great inspiration in there!
Price: Varies, but each item is usually $.50-$.75 less than the name brand counterpart on average.
Overall: *****
*Disclaimer* I received an item directly from Perrigo in exchange for a review. I was not paid to try out these products*
A big thank you goes out to Perrigo for allowing me to review this product and for offering a giveaway
Totally - all the time!
ReplyDeleteYes I do all the time. I have found that there really isn't all that much difference in a lot of products.
ReplyDeleteYes, I frequently buy store brand items!
ReplyDeleteNancy
allibrary (at) aol (dot) com
Yes! They are much cheaper and just as good!
ReplyDeleteIf my kids will eat the brand, then yes! totally!
ReplyDeleteYes if it is a good deal and comparable to the name brand.
ReplyDeleteYep we do! They are always cheaper and taste/perform the same!
ReplyDeleteI do buy store brands for some things, but not everything.
ReplyDeleteI buy both, depending on what it is I'm buying, and the difference in price.
ReplyDeleteNathansmommy619(At)aol(dot)com
yes I buy store brands about 1/2 the time
ReplyDeletetiramisu392 (at) yahoo.com
Yes, buy the store brand puffs all the time
ReplyDeleteYes I will buy store brands especially if ingredients are the same.
ReplyDeleteI do for some things. It's about 50/50 for our family.
ReplyDeleteI primarily buy store brand, unless I think the name brand tastes better.
ReplyDeleteI usually buy name brand until I have the chance to try store brand.
ReplyDeleteI have bought store brand items.
ReplyDeleteI sometimes will buy store brands, it depends on the item! If I want brand names I just usually use coupons so it's around the same price as generic.
ReplyDeleteI have bought store brand items.
ReplyDeleteI often buy store brands.
ReplyDeleteYes, I always try the store brand to save more
ReplyDeleteYes I do buy store brand :)
ReplyDeleteSome items are exactly the same as store brand so I'll buy the store brand to save money. However, some items, such as Oreos, taste way better than store brand so, in that case, I stick with name brand.
ReplyDeleteI don't buy store brand
ReplyDeleteI sometimes buy store brands.
ReplyDeleteI usually buy store barands especially since I use a lot of coupons
ReplyDeleteI like buying store brand formula because it is so much cheaper for more product!
ReplyDeleteYes, I do buy store brand for half of my groceries and toiletries.
ReplyDeleteNot always, sometimes Name Brands are a better deal. Just depends on sales.
ReplyDeleteDepends on the price and are the ingredients the same
ReplyDeletei do quite a bit. thanks so much for the chances to win
ReplyDeleteI DO BUY OFF BRAND..I DONT SEE A DIFFERENCE AND I LOVE TO SAVE MONEY THANK YOU
ReplyDelete