Wednesday, March 24, 2010

Pirate's Booty Snacks Review

So yummy! I love snacking and I eat about 10 times a day... I eat 3 meals plus, popcorn before a movie. Usually a midnight snack since I don't go to bed until 2AM on most nights. And usually quite a few times in between meals as well. 

Pirate's Booty snacks allowed me to get in my snacking without the guilt!
They are Baked, All natural,1/2 the fat, Cholesterol free, gluten free, Trans Fat free and only 130 calories per bag (1 serving) WooHoo! That's a healthy snack!

We received the Veggie, Barbeque, New York Style Pizza, and Corn. And they were YUMMY. 

I really like them, the first couple don't have much flavor but after that they are delicious with more flavor. It's weird how that works. 

our story

The Pirate Brands story began in 1987 in Sea Cliff, NY with our founder, Robert. Robert, a snack industry renegade and father of two, scoured the high-seas for a tasty treasure that would inspire people to live a little healthier and have fun while doing it. That's when Robert discovered the cheesy rice and corn puffs we know today as, Pirate's Booty.
Thanks to Robert and his tasty treasure, no longer do you have to eat "cheese" puffs dusted with neon orange powder with incomprehensible ingredients. When you buy Pirate Brands products, you are getting wholesome goodness without the guilt.
As the leader of the healthy snacking revolution, we've created products for the whole family that are healthy, all natural, baked and delicious. We've eliminated fryers and trans fats from all of our products and keep the ingredients simple. Our only additives are just good fun.
It's been 20 years and Robert is still continuing his journey by offering fun, healthy and deliciously baked all-natural snacks. You can find Pirate Brands products including, Pirate's Booty, Potato Flyers, Smart Puffs and Original Tings at a supermarket near you or at our online store!
Our consumers, family and friends are very important to us. Your loyalty has been longstanding and we thank you for being part of our journey.

Price: Case of 12, 4 oz bags is $30.50. Comes down to $2.54 per bag which isn't too bad!

Overall: **** YUMMY
*Disclaimer* I received these products directly from the Company for Review. I was not paid to try out these products!*